LED LAMBALAR
LED LAMBALAR
LED LAMBALAR
LED LAMBALAR
LED LAMBALAR
LED LAMBALAR
LED LAMBALAR

LED LAMBALAR (GOST00001182)

İndirim Oranı : %53 İndirim
KDV Dahil : ₺784,80
İndirimli : ₺304,19  + KDV
KDV Dahil : ₺365,02
Toplam Stok Adedi : 50
₺40,56 'den başlayan taksitlerle

LED AMPUL, LED AYDINLATMA

Işık yayan diyot lambası, ışık kaynağı olarak Işık yayan diyotlar kullanan katı hal lambasıdır. Enerji tüketiminde çok cimridir.

 

LED ampuller çeşitli şekil ve türde piyasada bulunmaktadır. Uygun fiyatlı yapısı ile de özelliklede konut, genel alanlar ve sokak aydınlatmasında kullanılmaktadır. Firmaların sundukları LED ampulleri seçmek pek kolay değildir.

Bu yazımızda LED ampul seçimi hakkında parametrelere değineceğiz.

 

Geleneksel olarak kullanılan akkor ampuller, kutusu üzerinde yazan Watt değerine göre basit bir şekilde alınabilmekteydi.LED ampul söz konusu olunca sadece Watt değeri yeterli değildir. Watt sadece tükettiği gücü bize söylemektedir.

Lümeni kısaca toplam ışık miktarı olarak söyleyebiliriz.

Uygun bir LED ampul seçmek için dikkat edilmesi gereken parametreler;

  • LÜMEN
  • WATT
  • RENK SICAKLIĞI
  • RENK OLUŞTURMA ENDEKSİ
  • IŞIK YAYILIMI
  • VERİMLİLİK

 

LÜMEN NEDİR?

Lümen, bir ışık kaynağından yayılan ışık miktarını temsil eder. Bir ampulün parlaklığını belirtmek için doğru ölçüttür. Lümenin yüksek olması parlak ışık vermesi anlamına gelmektedir. Tasarruf ve akkor ampullerden ışık, %50 ısı kaybı ile ortama yayılır. Lüx ise ışık kaynağından 1 m2’ye düşen ışık miktarıdır. 1 lüx = 1 lümen/m2’dir. LED ampuller ışığı çok yönlü olarak vermektedir.

WATT NEDİR?

Bir ampulün tükettiği enerji yani harcadığı enerji miktarı Watt ile gösterilir. LED ampullerin Watt değeri akkor ampuller gibi ne kadar yüksek olursa ampulün o kadar parlak yanacağı düşünülmektedir. Bu düşünce LED ampuller için enerji tüketimini ifade etmektedir.

LED Ampulün Watt değeri ne kadar az olursa elektrik faturasına etkisi o kadar az olur. Watt ile parlaklık ölçütü belirlenmesi her zaman doğru sonuç vermeyebilir.

LED teknolojisinde kullanılan değişik materyaller ile farklı LED ampullerin aynı Watt değerinde olması, aynı lümen değerinde olduğu anlamına gelmeyebilir.

 

Akkor Ampul

WATT

Tasarruflu Ampul

WATT

LED Ampul

WATT

LÜMEN
40 8-12 4-5 450
60 13-18 6-8 750-900
75-100 18-22 9-13 1100-1300
100 23-30 16-20 1600-1800
150 30-55 25-28 2600-2800

 

 

 

 

 

 

 

 

Renk Sıcaklığı  Nedir?

Renk sıcaklığı, ışığın renk özelliğini belirler. Kelvin ile ölçülür. Üretilen ışığın sıcaklık ve soğukluk olarak açıklanmasıdır. Renk sıcaklığı ampul ısısının bir göstergesi değildir. Renk sıcaklığı 3600K-6500K arası soğuk, 2700K-3000K sıcak renk olarak kabul edilir. Diğer bir değişle sarı renk türevleri sıcak, gün ışığına yakın renk türevleri ise soğuk olarak değerlendirilir. Renk seçerken ışığın cisimlerin gerçek rengini ne kadar iyi gösterdiğine dikkat edilmelidir.

Sıcak Beyaz (2700K-3000K)

Canlı alanlar için tercih edilir. Genel kullanım alanları için uygundur. Konut, kütüphane, lokanta gibi yerlerde kullanılır.

Doğal Beyaz (3500K-4000K)

Görsel ağırlıklı aydınlatmada kullanılır. Yüksek kontrast elde edilir. Rahat ortamlar için uygundur.

Parlak Beyaz (4500K-5000K)

Çalışma odaları, hastane ve genel kullanım alanlarında kullanılmaktadır.

Günışığı (5000K-6500K)

Ofis ve sanayi tesislerinde kullanılmaktadır.

4) RENK OLUŞTURMA İNDEKSİ

Işığın renk özellikleri için iki standart vardır. Bunlar renk oluşturma indeksi ve renk sıcaklığıdır. Renk oluşturma indeksi bir ampulün renk üretme yeteneğini ölçer ve CRI olarak bilinmektedir. CRI indeksi ne kadar yüksek ise renk oluşturma yeteneği o kadar yüksektir.

0 – 100 arası bir indeks değer aralığında led ampullerin değeri 80 – 85 arasıdır. CRI değeri 70’den yüksek olan ampuller yaşam alanları için uygundur. CRI değeri 80’den büyük ise daha gerçekçi renk değeri elde edilir.

Diğer bir deyişle renklerin daha net anlaşılması için CRI değeri önemlidir. CRI sadece aynı renk sıcaklığına sahip ampuller için karşılaştırma yapılır.

IŞIK YAYILIMI NEDİR?

Bir ampul için ışığın nasıl yayıldığı önemlidir. Işığın açışı alana nasıl yayıldığını belirler. Diğer bir deyişle genişlik açısıdır. Dar bir açılı aydınlatma “spot ışığı” olarak adlandırılır. LED’lerin ışık açıları uygulamalarına göre değişiklik göstermektedir. 5-30 derece arası dar açı olarak, 30 derece üstü ise geniş olarak belirlenmiştir. Açı arttıkça yüksek lümen değerli ampuller kullanılmalıdır.  Projektör aydınlatmaları için daha geniş açı ve yüksek lümen değerli ampuller kullanılmalıdır. 

VERİMLİLİK

LED ampullerin lümen açısından performansı haricinden başka önemli bir parametredir. Ampulün Watt başına toplam lümen değeridir. Lümen/Watt olarak hesaplanır. Örnek vermek gerekirse 9W, 800 lümenlik bir LED ampulün, Watt başına 90 lümenlik bir etkinliği vardır. Akkor ve tasarruflu ampullerde ısı kaybı fazla olduğu için bu değer daha düşük bir değer çıkacaktır.

 

 

Bir sıralama yapmak istersek LED ampul - tasarruflu ampul - halojen ampul - akkor ampul şeklinde verimlilik azalmaktadır.

*** Kaynakça : https://www.4monline.com/led-ampul-nedir-led-ampul-alirken-dikkat-edilecekler-blog

    
Son Eklenen Ürünler
En Çok Ziyaret Edilen Ürünler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR